2011 London Book Festival Issues “Writ of Mandamus” Top Honors

London (January 1, 2012) _ Rick Robinson’s political thriller “Writ of Mandamus” has been named the grand prize winner of the London Book Festival, which honors the best of international publishing.

Robinson’s fourth novel, which will be published later this year by Headline Books Inc., weaves from Washington, DC to the countryside of Ireland, following Congressman Richard Thompson and the CIA as they chase Middle Eastern conflict and Kentucky horses. Its page-turning prose and intriguing plot makes it an instant classic in Robinson’s series and promises to be optioned for other media.

Winners and honorable mentions in the competition will be honored at a dinner held January 26, 2012 in London.

Other winners in the competition:

WILD CARD

WINNER: The Horrible Alien Visitor – Michelle Mead
RUNNER-UP: Letters from Across the Big Divide – Richard B Baker/illustrated by Brian Morger

HONORABLE MENTIONS:

  • Ship for Brains – Brian David Bruns
  • Battered Earth – D. Hilleren
  • Win the Race of Life – Jadine Lajoie
  • The Augustine Agenda – William L. Lavell
  • Odysseus’s Ithaca – Berislav Brckovic
  • My Bad Tequila – Rico Austin
  • Truth Never Changes: The Genesis of the Path – Michael L. Kilday

GENERAL NON-FICTION

WINNER: Many Genres/One Craft – edited by Micahel Arnzen and Heidi Ruby Miller
RUNNER-UP: Blood & Money – P. Mark Accettura

HONORABLE MENTIONS:

  • The Art of Looking Into the Future – R.S. Amblee
  • Don’t Bring it to Work – Sylvia Lafair
  • Winchell and Runyon – Trustin Howard
  • The Amazing Adventures of Nobody – Leon Logothetis
  • Stonehenge: Times Square BC – Faith Booysen

TEENAGE

WINNER: Pleiades Rising – Christine Candland
RUNNER-UP: Eden – Janelle Stalder

HONORABLE MENTIONS:

  • The Boy with Golden Eyes – Marjorie Young
  • Curse of the Flamingo – Martha E. Gouws
  • The High School Stories – Ellie Grace
  • Sabrehilt – Maxwell McCann
  • True Brit Beatrice 1940 – Rosemary Zibart/illustrated by George Lawrence
  • The Civilization of…Oceannis – R.H. Newton
  • Everything will Eventually Shimmer – Azia Squire
  • Next Stop, Chicago – Mary Hrelkin Bishop
  • The Sylvan Horn – Robert Redinger

CHILDREN’S BOOKS

WINNER: Lulu the Big Little Chick – Paulette Bogan
RUNNER-UP: Frankie the Firefighter – Jim Woolf/illustrated by Izabela Ciesinska

HONORABLE MENTIONS:

  • Skater Kate – Hilary Malloy
  • A Beatrice Pigeon Goes to Mexico – Lisa Young/illustrated by Joan Neath
  • Ancient Queendom – Roya Hendesi/illustrated by Emel Alp Sari
  • Ashraf the Flying Saucer – Fatima Akilu/illustrated by Mustapha Bulama
  • Why Am I Blue? – Kevin Clemons/illustrated by Suganthi Manickam
  • Shnnoogle: Lost in the Wastelands – Constance M. Douglas
  • A Friend Like John – Suzanne B. Bartlett, M.D.
  • Funny Dan The Race Car Man – Tim Packman/illustrated by Brendan Sellaro

BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY

WINNER:The Brave Escape of Edith Wharton – Connie N. Wooldridge
RUNNER-UP: Flower of God – Herbert Ausubel

HONORABLE MENTIONS

  • Khuda Buksh – Muhammad Obaidur Rahim
  • When Someday Comes – Joe Markko
  • In the Shadow of the Cross – Charles L. Bailey, Jr.
  • The Accidental Anarchist – Bryna Kranzler
  • Dark Shadow, Bright Sun – Phoebe Lambert
  • A Girl Grows Up in New York City – Joan Heron

POETRY

WINNER: Wavelengths – Edited by Zachary M. Oliver
RUNNER-UP: You, My Love – Richard Atwood

HONORABLE MENTIONS:

  • Fragments of Imagination – Johnny Marcel O’Gradney
  • Rites of Passage – Mark Magro
  • Interval – Gedda Ilves
  • Deserted Memory – Christine & Dominique Fasse
  • Bodhisattva – Nicole Grace

HOW-TO

WINNER: Bad Girls – Carole Lieberman, M.D.
RUNNER-UP: Big Wave Surfing – Kenneth J. Thurber, Ph.D

HONORABLE MENTIONS:

  • Alzheimer’s Disease and other Dementias – Nataly Rubinstein
  • Breatheology – Stig Avall Severinsen
  • Mum’s The Word – Gail Reynolds
  • Erotic Marriage – Dr. Frederick d. Mondin
  • I Speak Read Write Mandarin Chinese – Wang-Ching Liu

GENERAL FICTION

WINNER: Writ of Mandamus – Rick Robinson
RUNNER-UP: The Hometown – Leena Ceraveeni

HONORABLE MENTIONS:

  • Pairs – D.W. Richards
  • Beauties – Mary Troy
  • The House of Six Doors – Patricia Selbert
  • Inheritance – Christine Sunderland
  • Catch and Release – J.T. Twerell
  • French Letters – Jack Woodville London
  • Celtic Tales 9: Gall, The Continent – Jill Whalen
  • After the Bomb – C.L. Kostow
  • Genghis Khan The World Conqueror – Vol. I – Sam Djang
  • Triptych – J.M. Frey
  • Scarlet and the Keepers of the Light – Book One – Brandon C. West
  • The Flash of Midnight – Robert Armin
  • Maximum in Catland and Purring Heights – David G. Izzo
  • Kumpel – Bob Guess

PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: Hidden Cuba – Jack Watson
RUNNER-UP: The Color of Hay: The Peasants of Mara Mures – Kathleen L. McLaughlin/H. Woods McLaughlin

HONORABLE MENTIONS:

  • Opening the Gates of the Heart – Carolyn CJ Jones
  • Dreaming Bhutan – Nicole Grace

SPIRITUAL

WINNER: Spirit Stones – Dianne Ebertt Beeaff
RUNNER-UP: Malchus – W.G. Griffiths

HONORABLE MENTIONS:

  • Why? – Mandeep Khera
  • Ignite Your Psychic Intuition – Teresa Brady
  • Reiser’s Ramblings – Fr. Bernard Reiser
  • Why Wait? Rob Quillen
  • Blogging Through The Pslams – Kathleen J. Dolan

E-BOOK

WINNER: Talons – W.G. Griffiths
RUNNER-UP: Esoteric – Forrest Boston

HONORABLE MENTIONS:

  • The Tale of Thisbe – An Extraordinary Cat – Terri Cabral
  • Rising Sunsets – D.H. Cermeno
  • Lust for Justice – Paulette Frankl
  • Badge 149 –Shots Fired!” – Gary P. Jones

COMPILATIONS/ANTHOLOGIES

WINNER: Intensity: The 10th Anniversary Anthology of WriteGirl – edited by Keren Taylor
RUNNER-UP: Beyond the Shadow of My Pagoda – Daniel Burch Fiddler


AUDIO/SPOKEN WORD

WINNER: Inform Them, Reform Them, Transform Them – James E. Puckett


MUSIC

WINNER: Put the Needle on the Record – Matthew Chojnacki


COMICS/GRAPHIC NOVELS

WINNER: Green Pieces: Green from the Pond Up – Drew Aquilina


UNPUBLISHED

WINNER: Saturday Night Fights – Daniel Burch Fiddler